Smartfony i tablety – wszechobecne w codziennym życiu naszych dzieci

Każdy z dziećmi wie, że fascynacja mobilnymi mediami zaczyna się wcześnie. I wkrótce pytania są w pokoju, od kiedy to ma sens, w którym wieku ma się spełnić pragnienie posiadania własnego smartfona i jak można chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami cyfrowymi. Używany w sposób odpowiedzialny, smartfony i tablety oferują wiele możliwości.

Szanse i ryzyko wynikające z posiadania przez dzieci smartfonów i tabletów

Szanse

Wielofunkcyjność: popularność smartfonów i tabletów nie jest przypadkowa. Po prostu wygodnie jest robić różne rzeczy za pomocą jednego urządzenia.
Sieć i elastyczność wszędzie: orientacja w obcym mieście, znajdowanie połączeń autobusowych, umawianie spotkań w krótkim czasie lub utrzymywanie kontaktów lub sprawdzanie poczty e-mail bez względu na czas i miejsce – mobilny dostęp do Internetu upraszcza nasze życie.
Pomocnik organizacyjny: Smartfony ułatwiają planowanie życia rodzinnego i wymianę pomysłów między sobą. Rodzice uspokajają się, gdy wiedzą, że ich dziecko jest dostępne wszędzie. Ale nawet nastolatki czują się bezpieczniej, podróżując ze smartfonem.
Baw się i ucz się: aplikacje gier lub pobrane filmy zapewniają rozrywkę podczas długich podróży pociągiem lub samochodem. Ponadto istnieje wiele aplikacji do nauki i wiedzy, które pomagają w odrabianiu zadań domowych i zapraszają do odkrycia czegoś nowego. Wszelkie pytania, które się pojawiają, można w każdej chwili odpowiedzieć online, dzięki dostępowi online. → Badania i nauka

Zagrożenia

Koszty: ostrożność jest szczególnie ważna w przypadku aplikacji, np. Po kliknięciu reklamy lub w tak zwanych zakupach w aplikacji. Oznacza to, że niektóre dodatkowe funkcje muszą zostać odblokowane w celu dokonania płatności lub gry, tylko pierwsze poziomy są bezpłatne. Pliki do pobrania mogą być również drogie, np. Poprzez aktywowane funkcje wypychania, gdy drogie połączenia transmisji danych są ustanawiane poprzez automatycznie aktualizowaną zawartość, taką jak wiadomości na Facebooku, wiadomości e-mail, pogoda itp. Oprócz różnych taryf należy również uwzględnić opłaty roamingowe za granicą.
Nieodpowiednie, niechciane, zabronione: wszechobecność smartfonów prowadzi do różnych negatywnych zjawisk, które należy uwrażliwić na dzieci i młodzież:
Bluetooth lub poczta e-mail mogą niechcący odbierać treści, które są problematyczne lub nie są odpowiednie do wieku.
Bezpieczeństwo: ochrona własnych danych, takich jak kradzieże, wirusy i złośliwe oprogramowanie – temat bezpieczeństwa obejmuje różne aspekty. Dzieci i młodzież powinny rozwinąć świadomość tego na wczesnym etapie.
Nadmierne wykorzystanie: Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie tego smartfona w międzyczasie, wielu rodziców zadaje pytanie: „Czy moje dziecko jest uzależnione od komórek?”. Strach przed byciem poza zasięgiem i brakiem aktualności bez telefonu komórkowego jest znany jako „nomophobia” („nie-telefon-telefon-fobia”).
I odwrotnie, postrzegane oczekiwanie, że trzeba być stale dostępnym i szybko reagować na wiadomości, może być również czynnikiem stresogennym.

Wskazówki dla rodziców

Czy moje dziecko jest wystarczająco dorosłe na smartfona?

Opinie na temat wieku są rozbieżne. Niektórzy eksperci zalecają dzieciom kupowanie smartfona z internetem dopiero w wieku 12 lat. Rzeczywistość jednak często wygląda inaczej. Ważne jest wyjaśnienie, jakie są potrzeby i jakie funkcje są potrzebne. Jeśli chodzi tylko o dostępność, a Twoje dziecko może się z Tobą skontaktować, wystarczy zwykły telefon komórkowy, który nie jest podłączony do Internetu.

Jakie zasady mają sens?

Zwróć uwagę na jasne uzgodnienia: jak długo, kiedy i gdzie powinien być używany telefon komórkowy? Kto co płaci? Czy Twoje dziecko generalnie uczestniczy w kosztach lub tylko jeśli przekracza określoną kwotę? Które aplikacje można wykorzystać i co, jeśli Twoje dziecko chce pobrać nową aplikację?

Nawet godziny i sytuacje wolne od smartfona, w których telefon jest wyłączony, można ustawić. Aby uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem zdrowia wynikającym z promieniowania, zaleca się, na przykład, nie pozostawiać urządzeń mobilnych w pokoju dziecinnym przez noc, wyłączyć lub przynajmniej aktywować tryb samolotowy.